Právě se nacházíte:

Model IS od Lexusu

Lexus představil omlazený model IS. Pro tento sedan střední třídy je nově k dispozici nový základní dvoulitrový turbodiesel, další změny nejsou na první pohled patrné.

Některé změny, které výrobce provede v rámci faceliftu, připomínají hru Najdi pět rozdílů. V případě Lexusu IS je to podobné, protože rozdíly na vnějším vzhledu jsou minimální, nepostřehnutelné. Přesto napovíme: je to jednak více zahloubená maska chladiče s přepracovanými svislými žebry, odlišný přední nárazník a nová 17“ a 18“ litá kola.

Uvnitř se rovněž změnily jenom detaily - nové je kovové lemování kolem kruhových přístrojů, spínačů na volantu a dvířek příruční schránky. V osvětlení interiéru se změnila barva vnitřního osvětlení ve dveřích z červené na bílou. Do přední prahové lišty z nerezové oceli je nyní zabudováno bílé osvětlení z LED diod.

Hlavní změnou je nasazení nového modelu IS 200d s motorem odvozeným od přeplňovaného vznětového motoru Lexus 2,2 l. Nový IS 200d dosahuje maximálního výkonu 110 kW/150 k a nejvyššího točivého momentu 340 Nm. Ve spojení se šestistupňovou manuální převodovkou zrychluje z 0 na 100 km/h za 10,2 s a rozjede se na 205 km/h. To vše při kombinované spotřebě paliva 5,1 l/100 km.

Varianta IS 220d o výkonu 130 kW/177 k a točivém momentu 400 Nm udílí vozu lepší zrychlení - z 0 na 100 km/h za 8,9 s a maximální rychlost činí 220 km/h. Se šestistupňovou manuální převodovkou se u této verze IS 220d snížila spotřeba paliva o 0,1 l na 5,5 l/100 km. Vstřikovací tlak systému common rail se u obou motorů zvýšil ze 180 na 200 MPa. Agregáty mají piezoelektrické vstřikování nové generace.

Díky urychlení činnosti vstřikovacích trysek se zkrátila doba vstřiku, zatímco zvýšení vstřikovacího tlaku umožnilo zmenšit průměr otvoru vstřikovací trysky. Tím se údajně zlepšilo rozstřikování paliva ve válci a současně urychlilo jeho spalování s příznivými dopady na spotřebu paliva.

Ceny faceliftované verze zatím český importér neoznámil, pravděpodobně budou stejné jako u verze před mini-faceliftem.

 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky