Mercedes Benz GLA! Sporťák, který šlape

Mercedes Benz přichází na trh s novým modelem. Nese název GLA a pohání ho 360 koní. Automobil je pokračovatel dlouhé řady sportovních vozidel, které jsou postaveny na platformě MFA. Představen bude v lednu v americkém Detroitu. 

Mercedes Benz GLA je zbrusu nový sportovně-užitkový automobil, který německá automobilka hodlá představit v lednu tohoto roku (přesněji 13.ledna). Pohon vozidla zajišťuje čtyřválec s přeplňováním.Ten je podroben přísné emisní normě Euro 6. Navzdory předpisům, vozidlo výkonem trpět rozhodně nebude. Dvoulitrový čtyřválec, jehož kompresní poměr je 8,6 :1, má pracovní  tlak 1,8 baru. To ve výsledku znamená, že novinka produkuje 360 koní (265 kW) při 6000 otáčkách a 450 nM, které jsou dispozici při 2250 až 5000 otáčkách.Zmiňovaný čtyřválec se může pyšnit prvenstvím ve výkonu mezi produkčními motory. Stejný motor například pohání i model CLA 45 AMG a A45 AMG. Mercedes Benz GLA zrychlí z 0 na 100 za slušných 4,8 sekundy. Je to o pouhé 0,2 sekundy méně než u zmiňovaného automobilu CLA 45 AMG. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h. Čtyřválec potřebuje v kombinovaném režimu přibližně 7,5 litru. Obě nápravy na sebe vážou celý výkon. Mluvíme o systému 4Matic. Probíhá to pomocí sedmistupňové převodovky AMG Speed Shift DCT-7. Manuální skřín budete muset oželet.GLA má agresivní přední masku a snížený podvozek. Model je vybaven kvalitními brzdami od významného výrobce Bremba. Pokud si připlatíte, dostanete i aerodynamický paket s výrazným spoilerem, který je umístěn v zadní části vozidla. Kola jsou dispozici ve velikostech 19 nebo 20 palců. Volant je tříramenný. Sedačky mohou být za příplatek skořepinové. Prodejní cena nebyla zatím stanovena. Nezbýva nic jiného, než čekat. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky