Legendární spyder se vrací

Porsche 918 Spyder byla bezesporu hvězda letošního autosalonu v Ženevě. Pečlivě utajované supersportovní Porsche bylo velikým překvapením nejen díky senzačnímu vzhledu, ale i díky technické koncepci hybridního vozu. Vzhledem k velmi pozitivnímu přijetí širokou veřejností se dozorčí rada Porsche rozhodla schválit výrobu tohoto vozu.

Porsche 918 Spyder vychází z Carrery GT, čemuž odpovídají proporce vozu a umístění pohonného ústrojí. Uprostřed tedy nalezneme osmiválcový motor do písmene V s výkonem 500 koní. Ten pochází ze závodního vozu RS Spyder a má objem 3,4 litru. Navíc ovšem v autě nalezneme dva elektromotory s celkovým výkonem 218 koní. Jeden bude pohánět zadní kola společně s motorem a druhý bude pohánět kola přední. Umístění baterií uprostřed za řidičem a využití karbonového vlákna by mělo zaručit nízkou váhu a ideální vyvážení vozu. Rychlost 100 km/h pokoří Spyder za 3,2 vteřiny a na Nordschleife  by podle automobilky měl být schopný dosáhnout času pod 7 minut 30 vteřin. Maximální rychlost by se měla vyšplhat k pěkným 318 km/h.

Zároveň by mělo být auto schopné ujet 26 km čistě na elektrickou energii, což znamená, že po cestě pro rohlíky nebo v koloně nebudete zbytečně pálit litry benzinu. Pokud se vám tento klenot zalíbil, začněte šetřit. Předpokládaná cena se totiž pohybuje okolo 500 000 euro a spekulovalo se o omezené sérii. První objednávky budou pravděpodobně přijímány již nyní na výstavě Concours d’Elegance v Pebble Beach, kde bude k vidění i koncept.

 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky