Právě se nacházíte:

Legenda Stratos se vrací

Asi nejrychlejší a rozhodně nejuctívanější auto se znakem Lancie na přídi se dočkává pokračovatele po víc než třiceti letech. Stratos vznikne zatím jen v jediném exempláři, ale prý už je zaděláno na limitovanou pětadvacetikusovou sérii.

Stratos, který na svoji slavnou - a pořádně drsnou - babičku jasně odkazuje, vznikl u Pininfariny. Objednal si ho tam německý majitel výrobce autokomponent Brose, milovník veteránů a hlavně stratosů Michael Stoschek.

Kultovní jméno si tohle auto zaslouží, nezaměnitelné linie původního stratosu stačilo jen trochu pošlechtit, to si vzal na starost jeden z nejuznávanějších současných autodesignérů Jason Castriota. Tenhle Američan s italskými kořeny je teď nově u Saabu, donedávna ale studiu Pininfarina velel a prošel si i epizodou u značky Bertone.

Úkolu se ujal se ctí, musel totiž navazovat na práci jednoho z nejgeniálnějších designérů aut všech dob Marcella Gandiniho, který původní Lancii Stratos v ateliérech Bertoneho namaloval, aby vítězila v rallye.

A stratos bylo opravdu vítězné nářadí. Stal se mistrem světa třikrát po sobě v letech 1974 až 1976. Poháněl ho vidlicový šestiválec 2,4 litru s výkonem 190 koní z Ferrari Dino (další automobilová legenda).

I nový stratos pro 21. století dostává orgány z maranellských stájí. Za základ posloužilo Ferrari 430 Scuderia. Stoschekova lahůdka dostala stejně jako předchůdkyně za záda řidiče uložený osmiválec s výkonem zvýšeným na 515 koní (objem 4,3 litru, kroutící moment 470 Nm). Karoserie postavená na zkráceném podvozku scuderie je celá z karbonu, takže se hmotnost udržela na dietních 1 240 kilech.

Zatím není jisté, jestli vznikne více exemplářů, prý se uvažuje o exkluzivní pětadvacetikusové sérii. Tomu by nasvědčovaly i špionážní obrázky z testovacího okruhu Fiatu v Baloccu, kde za volantem speciálu kroužil bývalý jezdec F1 Tiago Monteiro. Vyřešit se bude muset také otázka jména. Značku Stratos má totiž rezervovanou Chris Hrabalek, majitel firmy Fenomenon, který před několika lety koncept nástupce stratosu vozil za velkého zájmu veřejnosti po autosalonech. Hrabalek se ale se Stoschkem kamarádí, takže by se mohli dohodnout.
 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky