Lamborghini Reventon - nedostupný letoun

Ostré hrany, přesné linie, do špičky tvarovaná příď, brutální výraz a ještě obscénnější nasávací otvory mají evokovat „neviditelné“ bojové letouny stealth - supersportovní auto z dílny italské automobilky Lamborghini.

Karbonové panely karoserie jsou k šasi, sestavenému z oceli a kompozitů, připevněny buď nýtováním, nebo lepením. Reventón je založen na modelu Murciélago LP640, oproti kterému má ale dost pozměněný kabát.

Efektní zážitky má Reventón připraveny nejen pro svoji posádku, ale i pro nejbližší okolí. To se může kochat pohledem na denní světla z LED diod, víčko nádrže vyfrézované z jediného kusu hliníku nebo průhled na motor uložený pod čirým plexisklem. A co teprve ta kola!

Před zadní nápravou se ukrývá vidlicový dvanáctiválec o objemu 6,5 litru o výkonu 640 koní (471 kW) a s točivým momentem 660 Nm. Reventón zdolá stovku za 3,4 sekundy a dokáže uhánět až 340 km/h.

Přeměnu těchto čísel v dechberoucí jízdu má na starosti sekvenční převodovka e-gear a pohon všech kol s mezinápravovým diferenciálem na bázi viskózní spojky. Ještě že je jeho aerodynamika důkladně propracovaná, jinak by se určitě rád vznesl. Jako stíhačka, u které se inspiroval.

K dokonalosti chybí už jen jedno - naduté bankovní konto. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o limitovanou edici této nádhery a vyrobeno bylo pouze dvacet kusů, je dostupnost nových vozů dnes již nulová. Takže máte smůlu, i kdybyste vysypali z rukávu kulatý milion eur (28 milionů korun).

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky