Lada Granta TC1! Sedan, co umí závodit

Ruská automobilka představuje sportovní vozidlo Granta TC1. Jedná se o speciál, jenž vychází z konceptu sedanu Granta. Je speciálně určen pro letošní mistroství světa cestovních vozidel. 

Rusové odhalili karty jako první. Svět již dnes může spatřit model, který se bude letos snažit zvítězit ve světoznámé soutěži cestovních automobilů. Došlo k jistým obměnám. Granta TC1 se snížila, ale též rozšířila. Vývojáři se samozřejmě řídili podle nových regulí třídy TCI (že by na to odkazovalo přízvisko v názvu?). Svou premiéru si novinka odbyla ve Francii (není to náhoda, na projektu spolupracovali právě francouzští technici) 13. března 2014. Své schopnosti předvedla na okruhu Magny-Cours ve 29 ostrých kolech.


Oslík pro štěstí? Nebo ho tam zapomnělo nějaké dítě?

Lada zvolila rudou barvu. Na automobilu na první pohled zaujmou široké blatníky (mají též poupravené podběhy) a dominantní zadní křídlo. To se pak postará o přítlak. Pokud porovnáme hmotnost se starším bratrem (sestrou chcete-li), váha šla raznatně dolů. O kolik? O celých 50 kilogramů. K vozovce má podvozek blíže o 20 milimetrů. Kola jsou osmnáctipalcová. Lada zvolila i jiné odpružení, výfuk i brzdy.


Britové ve službách ruského cara

Pohonné jednotky jdou ruku v ruce s vyhláškou Global Engine. Vozidlo bude pohánět turbodmychadlem přeplňovaný šestnáctiválcový motor. Poskytne závodníkům výkon 280 kW, neboli 380 koní. Automobilka bude jistě silnou konkurencí, o přesných cílech se však zatím nemluví. A kdo bude závodit? Do kabiny se posadí vynikající britští závodníci Robert Huff a James Thompson. Ať už budete držet palce, či ne, Granta TC1 na to má.

Foto: Lada

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení