Lada Granta TC1! Sedan, co umí závodit

Ruská automobilka představuje sportovní vozidlo Granta TC1. Jedná se o speciál, jenž vychází z konceptu sedanu Granta. Je speciálně určen pro letošní mistroství světa cestovních vozidel. 

Rusové odhalili karty jako první. Svět již dnes může spatřit model, který se bude letos snažit zvítězit ve světoznámé soutěži cestovních automobilů. Došlo k jistým obměnám. Granta TC1 se snížila, ale též rozšířila. Vývojáři se samozřejmě řídili podle nových regulí třídy TCI (že by na to odkazovalo přízvisko v názvu?). Svou premiéru si novinka odbyla ve Francii (není to náhoda, na projektu spolupracovali právě francouzští technici) 13. března 2014. Své schopnosti předvedla na okruhu Magny-Cours ve 29 ostrých kolech.


Oslík pro štěstí? Nebo ho tam zapomnělo nějaké dítě?

Lada zvolila rudou barvu. Na automobilu na první pohled zaujmou široké blatníky (mají též poupravené podběhy) a dominantní zadní křídlo. To se pak postará o přítlak. Pokud porovnáme hmotnost se starším bratrem (sestrou chcete-li), váha šla raznatně dolů. O kolik? O celých 50 kilogramů. K vozovce má podvozek blíže o 20 milimetrů. Kola jsou osmnáctipalcová. Lada zvolila i jiné odpružení, výfuk i brzdy.


Britové ve službách ruského cara

Pohonné jednotky jdou ruku v ruce s vyhláškou Global Engine. Vozidlo bude pohánět turbodmychadlem přeplňovaný šestnáctiválcový motor. Poskytne závodníkům výkon 280 kW, neboli 380 koní. Automobilka bude jistě silnou konkurencí, o přesných cílech se však zatím nemluví. A kdo bude závodit? Do kabiny se posadí vynikající britští závodníci Robert Huff a James Thompson. Ať už budete držet palce, či ne, Granta TC1 na to má.

Foto: Lada

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky