Koenigsegg One:1 trhá rekordy v rychlosti!

Automobilka Koenigsegg, kterou založil Christian von Koenigsegg, produkuje supersportovní vozidla. Společnost přichází s modelem One:1, jenž se okamžitě stal aspirantem na titul nejrychlejší vozidlo na světě. Jen pro představu, novinka zyrchlí z 0 na 400 za pouhých dvacet vteřin.

Automobilka se nechala slyšet, že rychlost nehrála při vývoji Koenigsegg One:1 zásadní roli. Ale přesto se model řadí mezi nejrychlejší sériově vyráběná vozidla na světě. Vzhledově toho moc nenabízí, tělo je vytvořeno tak, aby dosahovalo nejlepších aerodynamických vlastností. Při dosažení rychlosti 260 kilometrů za hodinu dochází k velikému přetlaku (celých 610 kilogramů). Koenigsegg One:1 se obulo do zakázkově vyrobených pneumatik Michelin Cup. Ty bez problémů zvládnou rychlost až 440 km/h.Společnost přišla též s novým označením pro svůj model. Název Megaauto má zaručeně připomínat zběsilý výkon Koenigsegg One:1. Ten je odvozen z modelu Agera. Pohon automobilu zajišťuje pětilitrový osmiválec s přeplňováním (byl vyroben samotnou automobilkou). Motor produkuje úctyhodný výkon 1000 Kw, neboli 1360 koní. Točivý moment dosahuje svého vrcholu při 1371 Nm. K dispozici bude sedmistupňová dvojspojková převodovka. Podle počítačové simulace, dokáže One:1 vyprodukovat až rychlost 440 kilometrů za hodinu. Tím by překonal Hennessey Venom GT.Vozidlo je díky použitým materiálům (karbonová vlákna) velice lehké. Celková hmotnost má hodnotu 1360 kilogramů. Dostáváme se na stejné číslo jako u výkonu. Poměr je tedy 1 kůň na 1 kilogram. Koenigsegg One:1 je stavěn i pro zatáčky. Měl by údajně s přehledem zvládnout přetížení až 2 G. Vyrobeno bude šest kusů, ty jsou už vyprodány. Více infromací vypustí automobilka v Ženevě.Foto: Koenigsegg

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky