Jak asi budou vypadat taxi budoucnosti? Renault nám představil svou vizi

Co nám přinese budoucnost, budou si lidé řídit auta sami, nebo už bude vše ovládat počítač? Ačkoliv si na tyto otázky zatím nedokážeme přesně odpovědět, máme tu jisté náznaky, které nám v lecčem napoví.

Pokud bychom šli po vzoru techniky ze zemí vzdálených od nás na východ, všimli bychom si, že jim vládnou elektromotory, jejichž obliba nachází i stále většího uplatnění také v Evropě. Dá se tedy předpokládat, že tato cesta je jednou z indicií, co nás odhadem do deseti let čeká.

A protože se tento „styl“ má týkat všech automobilů, mezi nimiž se počítají i taxíky, pak je zřejmé, že ani u nich to nebude jinak. Na co se však řidiči mohou těšit obzvláště, tím jsou pohodové sedačky, které se promění v rajská křesla, do nichž zaplujete a možná ani nebudete chtít vylézt.

Vše je odvozeno od druhé indicie, kterou nám představuje autonomní řízení. I když je obecně tento systém stále ve fázi testování, každým dnem je zase o něco chytřejší. Již teď se technici shodují, že je oko počítače schopné zachytit předměty a osoby, které lidské oko kolikrát ani nepostřehne. Nemluvě o tom, že lépe uvidíme i ve tmě.

Bohužel nás tento systém může později také limitovat, a to hlavně v oblíbené „rychlosti“. Vozy na autonomní ovládání budou striktně dodržovat předpisy, dávat větší pozor na značky (které bude opět snímat počítač) a kvůli tomu ani zásah člověka nebude v autě nikterak potřebný.

Můžeme tedy očekávat, že i volant s řadící pákou a pedály zmizí. Většina aut se promění do stylu vlakových kupé, kde máte sedačky proti sobě. Ve vozidle taxíku si kromě toho užijeme více komfortu, přičemž řidič bude sloužit asi jen už jako jakási ostraha, pokud se nevymyslí nějaký další (třeba kamerový) systém, který by hlídal zákazníky za něj.  

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení