Jak asi budou vypadat taxi budoucnosti? Renault nám představil svou vizi

Co nám přinese budoucnost, budou si lidé řídit auta sami, nebo už bude vše ovládat počítač? Ačkoliv si na tyto otázky zatím nedokážeme přesně odpovědět, máme tu jisté náznaky, které nám v lecčem napoví.

Pokud bychom šli po vzoru techniky ze zemí vzdálených od nás na východ, všimli bychom si, že jim vládnou elektromotory, jejichž obliba nachází i stále většího uplatnění také v Evropě. Dá se tedy předpokládat, že tato cesta je jednou z indicií, co nás odhadem do deseti let čeká.

A protože se tento „styl“ má týkat všech automobilů, mezi nimiž se počítají i taxíky, pak je zřejmé, že ani u nich to nebude jinak. Na co se však řidiči mohou těšit obzvláště, tím jsou pohodové sedačky, které se promění v rajská křesla, do nichž zaplujete a možná ani nebudete chtít vylézt.

Vše je odvozeno od druhé indicie, kterou nám představuje autonomní řízení. I když je obecně tento systém stále ve fázi testování, každým dnem je zase o něco chytřejší. Již teď se technici shodují, že je oko počítače schopné zachytit předměty a osoby, které lidské oko kolikrát ani nepostřehne. Nemluvě o tom, že lépe uvidíme i ve tmě.

Bohužel nás tento systém může později také limitovat, a to hlavně v oblíbené „rychlosti“. Vozy na autonomní ovládání budou striktně dodržovat předpisy, dávat větší pozor na značky (které bude opět snímat počítač) a kvůli tomu ani zásah člověka nebude v autě nikterak potřebný.

Můžeme tedy očekávat, že i volant s řadící pákou a pedály zmizí. Většina aut se promění do stylu vlakových kupé, kde máte sedačky proti sobě. Ve vozidle taxíku si kromě toho užijeme více komfortu, přičemž řidič bude sloužit asi jen už jako jakási ostraha, pokud se nevymyslí nějaký další (třeba kamerový) systém, který by hlídal zákazníky za něj.  

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky