Jaguar XKR-S - nejrychlejší britská kočka

Automobilka Jaguar rozšířila řadu luxusních modelů vozů XK o „vylepšený“ model XKR-S. Podle představitelů britské automobilky je to jediný vůz ve své třídě, který produkuje menší ekologickou zátěž než je 300 g/km CO2.

Zaujme už zářivou azurově-tyrkysovou barvou karoserie.

Má výrazně aerodynamičtější příď. V nárazníku, který se rozšířil a působí agresivněji, jsou nové přídavné otvory. Jiný je i tvar předních světel s pásem světelných diod pro denní svícení. Zezadu celek doplňuje elegantní křídlo a relativně velký difuzor – obojí z karbonu. Nepřehlédnutelné jsou i čtyři koncovky výfukového potrubí. Auto dostalo 20" kovaná kola Vulcan s šířkou 9" vpředu a 10,5" vzadu, čemuž odpovídá i obutí – Pirelli P Zero mají vpředu rozměr 255/35, vzadu 295/35. Výsledkem této kombinace je snížení neodpružené hmotnosti auta o 4,8 kg. Modifikován byl i hliníkový podvozek, aktivní zadní diferenciál, stabilizace i adaptivní tlumiče - zdokonalený Adaptive Dynamics system. Řízení auta se těmito zásahy stává citlivější, preciznější a bezpečnější. Zvýšila se ale i torzní tuhost auta.
Vidlicový osmiválec s přímým vstřikováním dává výkon výtečných 550 koní (404 kW) a točivý moment 680 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,2 sekundy a z 0 na 160 km/h za 8,6 sekundy. Maximální rychlost vozu je 300 km/h. Rychlejšího Jaguara není!

V kabině je nový sportovní volant. Největší změnou uvnitř jsou skořepinová sedadla Performance disponující velmi slušným bočním vedením.

Za to vše bude Jaguar na českém trhu žádat zhruba 3,3 milionu korun.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky