GLOSA: Je bezklíčové startování aut bezpečné a co dělat, abychom předešli odcizení?

Nevyhnutelný pokrok doby je nám vyobrazen v mnoha scénářích a jeden takový nám prezentuje i bezklíčové startování aut, které je zejména v zemi za velkou louží v dnešní době velice známé. Jak to ale je, může být tento typ startování z dlouhodobého hlediska bezpečný a na jaké další nedostatky poukazuje?

Kouzlo otevření a posléze i nastartování auta pouhým vytažením a zatažením klíče může být z hlediska možná již velice blízké budoucnosti zažehnáno. Technika a umělá inteligence začíná sahat do míst, kam se lidský dotek nedostane, a podle názorů několika odborníků je to i bezpečnější.

Nicméně po tomto všem tu máme i názory z té druhé strany barikády, kde se pro změnu varuje před blížící se hrozbou. Kde však tato hrozba vzniká?  

Jelikož je v současné době bezklíčové startování spíše součástí příplatkové výbavy nežli té standardní, pak se dá říct, že tento osudový příplatek škodí především našemu mozku. Kolikrát si toho nemusíme být ani vědomi, ale zejména u nevypnutého automobilu nám z vozu uniká oxid uhelnatý, který je hlavní příčinou až náhlých stavů na omdlení. Jen v USA bylo tímto plynem otráveno více než 100 lidí, přičemž 28 jich ze světa už nenávratně odešlo a na dalších 45 se podepsaly místy až trvalé následky.

Ačkoliv se tímto problémem již zabývá organizace SAE (Society of Automotive Engineers) která nám k dnešnímu dni nám vydala nějaká vylepšení v podobě varovných signálů, že vůz i po zaparkování stále běží, tak úplnému nebezpečí jsme se zcela jistě nevyhnuli. Ta stejná společnost nás také varuje, že pokud budeme neopatrní, zaparkujeme a nevypneme auto třeba v garáži vedle rodinného domu, riskujeme tím po několika hodinách i otrávení členů naší rodiny. A to vše opět jen díky pokroku doby, jelikož spousta motorů je dnes už tichá a kolikrát o nich, stojí-li za zamčenými dveřmi, ani nevíte.

S ohledem na tuto vymoženost nám zde rostou i případy týkající se odcizení vozů. Vše je zapříčiněno systémem pracujícím na principu rádiových vln a případným zlodějům pak stačí, aby nějakým fíglem zachytili tento signál a rázem se dostanou na místo, kde by se za normálních okolností jen těžko ocitli. Abyste tedy zachycení tohoto signálu neznámou osobou zamezili, můžete si klíček, s nímž auto na dálku odemykáte, zabalit do běžného alobalu, čímž si vytvoříte tzv. Faradayovu klec.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky