Fomm Concept one! Malý elektromobil pojme až čtyři pasažery

Japonská společnost přichází s titěrným elektromobilem pro čtyři osoby. Je lehounký, stylový a nebojí se vody. Zatím se můžeme pokochat jen počítačovými snímky.

Fomm Concept One je automobil, u kterého hned poznáte, z jaké země pochází. Může za to povedený design. Vývojáři zvolili červenobílý vzhled, který je doplňen japonskými prvky (Jeřáb, vycházející slunce). Vozidlo je extrémně krátké (2495 milimetrů). Šířka pak dosahuje hodnoty pouhých 1295 milimetrů. Výška je 1559 milimetrů. Nemusíte se však bát! Concept One pojme bez problému čtyři osoby. Jedná se o nejmenší elektomobil na světě. Má posuvné dveře, ty napomáhají příjemnějšímu nastupování a vystupování. Oceníte je i v úzkých uličkách.Jak jsme již avizovali v úvodu článku, automobil se nebojí vody. Má to své důvody. Fomm Concept One je navržen pro obyvatele, kteří žiji v oblastech, kde hrozí potopy. V Japonsku se i vyskytují přívalové deště a monzumy. Vývojáři upozorňují, že pohyb ve vodě je dobrý jen v krajních situacích. Poté je třeba provést servisní údržbu. Model váží jen 460 kilogramů. Je poháněn dvěma motory, které jsou umístěny v předních kolech.Každý z motorů nabídne řidiči výkon 5 kW a 280 Nm. Jsou dobíjeny šesti vyjímatelnými lithium-iontovými bateriemi. Maximální dojezd by měl být okolo 100 kilometrů. Ten by neměla ovlivnit ani klimatizace (funguje na bázi tepelně akumulačního chladiče). Dobít Concept One můžete i z domova. Volant byste uvnitř automobilu hledali marně. Ovládá se pomocí řídítek, které jsou na pravé straně. O sériové výrobě se zatím nemluví. Vše je zatím v procesu plánování.Foto: Fomm

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky