Ferrari 812 Superfast: nový nástupce F12 si to valí do Ženevy

Původní F12 byla důkladně přepracována k vytvoření nového, ještě lepšího typu. Na svět přichází Ferrari 812 Superfast a jedná se zatím o nejsilnější silniční dvanáctiválec v historii Ferrari.

Ferrari 812 Superfast, nástupce Berlinetta a modelů TDF, je ještě vymazlenější, než jsme si mysleli. Oproti svému předchůdci si polepšil o celých 60 koní a světu se poprvé ukáže letošního března v Ženevě. K dispozici je i nová barva - Rosso Settanta - u příležitosti 70. výročí prvního Ferrari V12.

Jak rychlé je Ferrari 812?

Označení Superfast v názvu modelu je samo o sobě dobře vypovídající. Tento miláček udělá z 0 na 100 km/h za pouhých 2,9 sekundy (což je ještě o dvě desetiny dříve než u posledního modelu F12) a dosahuje nejvyšší rychlosti 340 kilometrů v hodině. Výkon nám vyvrcholí při 8500 otáčkách, zatímco maximum kroutícího momentu přijde už v 7000 otáčkách. K tomu nám dopomůže i velmi přijatelná hmotnost vozidla, která činí 1525 kilogramů, a to bez provozních kapalin a bez řidiče. Rozložení hmotnosti je 47/53 - vepředu/vzadu.

812 je vůbec první z řady modelů Ferrari, které je obohaceno o elektrický posilovač řízení EPS a celkově pátý v generaci systému SSC (Side Slip Control). K obratnosti naopak přispěje vylepšená verze natáčecí zadní nápravy, která je převzata ze speciálního modelu F12tdf.

Nejvýraznější proměnou oproti poslednímu modelu prošla záď, kde se díky novým nasávačům vzduchu klade důraz na aerodynamiku. K povšimnutí stojí i čtveřice zadních světel a také čtyři koncovky výfuku. Interiér auta moc změn nečítá, za zmínku stojí zcela nový volant a pozměněné přístrojové spínače.

Kromě slavnostního uvedení vozu v autosalonu v Ženevě se dovíme i mnoho dalších věcí. Jednou z nich bude i cena vozidla, která by se měla pohybovat kolem 8 milionů korun, avšak může se vyhoupnout ještě mnohem výše.

Foto: carmagazine

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky