Dodge Viper ještě neřekl své poslední slovo, automobilka plánuje pro rok 2020 velký comeback!

Když se jedny dveře zavřou, bývá zvykem, že se nám dříve nebo později otevřou dveře druhé. Totéž platí i u našeho amerického hrdiny, který se nám už dlouhá léta podepisuje pod krycím názvem Dodge Viper, jenž by podle posledních zpráv měl vstát z mrtvých.

Co si pod tím máme představit? Důležité je v první řadě vědět, že se tato ostrá zmije již loni přestala vyrábět a příznivci onoho legendárního modelu, jehož první generace se uvedla na trh mezi lety 1992-1995, museli skousnout fakt, že svého miláčka už neuvidí. Jak se ale později ukázalo, bylo opravdu vše jen pohou otázkou času, než se dané téma opět vytáhne napovrch a světu se představí nové řešení.

Vipery se jako každé jiné vyráběly v detroitské továrně Connor Avenue, kde zůstalo od léta roku 2017 prakticky jenom ticho. Důvodem ukončení ovšem nebyl špatný prodej či nízká obliba, nýbrž poněkud netradičně hlavové airbagy, což je od roku 2018 podmínkou všech vozů v USA, jenže v legendární zmiji už nebylo místo, kam je uložit.

Trvalo to téměř rok, než se našel způsob, jak celý problém vyřešit. Prozatím máme sice jenom návrhy, ale už se nám začíná rýsovat smysluplný plán, na jehož konci se nám představí nový Viper ve své zmodernizované podobě a pochopitelně také i za doprovodu nových technologií.

Jak nám automobilka naznačila, první návrhy si vyžádají necelé dva roky realizace, takže v pořadí již čtvrtá generace by se měla světu oficiálně představit přibližně v roce 2020. Spolu s ní by se nám v útrobách měl nacházet osmiválec, jenž bude tvořit základ několika výkonnostních variant.

Ačkoliv prozatím nemůžeme předbíhat dobu, můžeme si říct, o čem se spekuluje. Řeč je o atmosférickém osmiválci naladěném na 550 koní v té nižší verzi a 700 koní v té vyšší. Koncept pro nový model by měl být zákazníkům odhalen již v lednu 2019 v americkém Detroitu, čímž automobilka oslaví přesně 30 let od představení prvního prototypu oné slavné verze.

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky