Dagger GT - extrémní automobil

Dagger GT je bezpochyby extrémním automobilem - výkon motoru činí rovné dvě tisícovky koní, nejvyšší rychlost se přiblížila ještě nedávno nemyslitelné hranici - 483 km/h. Všechny Daggery GT se budou vyrábět na zakázku, firma nicméně zatím neukázala žádný funkční model.

Sebevědomí americké firmě nechybí - chce pokořit Bugatti Veyron, nejrychlejší auto na světě, vyvíjené pod křídly Volkswagenu. Dagger GT chce také zajet nejlepší čas na legendární Severní smyčce a na dalších závodních okruzích. Zatím ale výrobce neukázal jedinou reálnou fotografii či video svého supersportu. Výroba se prý nicméně chystá na druhou polovinu přespříštího roku a bude výhradně ruční. Základní cena má být 7,2 miliónu korun.

O pohon se starají dva přeplňované motory (bližší specifikace nejsou k dispozici) s celkovým výkonem 2000 koní a točivým momentem 2712 Nm. Převodovka má šest stupňů a je údajně stavěná na tento extrémní točivý moment. Zrychlení 0-96 km/h by se mělo odehrát za těžko uvěřitelných 1,5 vteřiny. Nejvyšší rychlost činí 483 km/h. Oba údaje nicméně vycházejí pouze z výpočtu a firma je zatím nedovedla ukázat v praxi.

Za vývojem stojí společnost TranStar Racing, která má zkušenosti při vývoji závodních speciálů. Zatím se nicméně Bugatti Veyron nemusí bát, extrémní Dagger GT je totiž extrémní pouze na papíře. Rok 2012 ukáže, zda šlo o zbytečný povyk, nebo zda jsou předpokládané výkony reálné.

 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky