Citroën DS5 BlueHDi 180! Nový lepší výkon

Citroën přichází s modelem DS5 BlueHDI 180. Tešit se můžete na nové turbodmychadlo, které vozidlu poskytne lepší výkon. Francouzská automobilka přichází i s novým podvozkem.

Novinka DS5 je poháněna turbodieselovým motorem BlueHDi. Ten nabízí větší výkon až o 13 kW. To znamená, že se posouváme na 133 kW. Maximální točivý moment pak vrcholí při hodnotě 400 N.m a to při celých 2000 min -1. Automobilka využila pro zvýšení pohonu nové turbodmychadlo. To se může pochlubit s proměnnou geometrií lopatek. Disponuje i lepším zvýšením tlaku přeplňování a tlaku spalování.Tím to ale nekončí. Motor dokáže zajistit i lepší úroveň akustiky a vibrací. Je to především díky vyvažovací hřídely. Vše je doplněno o zbrusu novou automatickou převodovku a též technologii start/stop. Díky tomu turbodiesolvý motor poskytuje mnohem lepší parametry, než jsme byli zvyklý u staršího HDi. Spotřeba se pohybuje okolo 4,4 litrů na 100 kilometrů. Je tedy výrazně nižší (o celých 1,7 litru).Citroën DS5 BlueHDi 180 se samozřejmě řídí podle emisních nařízení Euro 6. Automobil obsahuje modul SCR, který dokáže bez poblémů přeměnit až 90 procent oxidu dusíku na neškodlivou vodní páru a dusík. Podvozek vozidla prošel též proměnou. Byly přidány nové tlumiče, jenž lehce a s ladností přemění Vaší jízdu v procházku růžovou zahradou.Foto: Citroën 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky