BMW Alpina B5 jede až 307 km/h

Dvorní úpravce BMW představil první fotografie a technické detaily verze Alpina B5 Bi-Turbo. O pohon se stará přeplňovaný osmiválec, který má stejný výkon jako vrcholné BMW M5.

Vrcholnou em-pětku pohání pětilitrový desetiválec, který dává nejvyšší výkon 507 koní při 7750 otáčkách a točivý moment 530 Nm při 6100 otáčkách. BMW řady 5 upravené od Alpine má koní rovněž 507, točivý moment odskočil od M5 dost razantně - nyní má hodnotu 700 Nm. Důležité je zmínit, že na rozdíl od M5 pohání verzi Alpina B5 Bi-Turbo osmiválec s objemem 4,4 litru, jenž je přeplňován dvěma turbodmychadly Garrett.

Výsledné hodnoty určitě zaujmou všechny fanoušky rychlých automobilů: 0-100 km/h za 4,7 vteřiny a nejvyšší rychlost 307 km/h. Převodovka je automatická a má osm stupňů.

Nechybí adaptivní podvozek se sportovním režimem. BMW od Alpiny je obuto do pneumatik s rozměrem 255/35ZR20 (vepředu) a 285/30ZR20 (vzadu). 

 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky