Audi A5 Cabriolet: stará škola, která neomrzí

Nová verze oblíbeného kabrioletu vstoupila na světový trh na přelomu loňského roku a na zákazníky udělala velký dojem už při seznámení. Přehlídku luxusního a prostorného interiéru završí atraktivní funkce, mezi kterými je například virtual cockpit, bohatý audiosystém nebo více než třicet asistenčních systému pro podporu řidiče. 

Audi pokračuje ve vývoji generace vozů z řady A5. Nový kabriolet byl představen na konci roku v autosalonu v Los Angeles, první kousky míří do Evropy na přelomu března či dubna. 

Uvnitř vozu Audi A5 si řidiči nyní mohou plně vychutnat velmi intenzivní potěšení z jízdy s místem až pro čtyři cestující. Ke standardní výbavě nechybí ani klasická plátěná střecha, jež nově zajištuje uvnitř vozu vynikající akustiku. Střechu lze otevřít za jízdy do 50 km/h během 15 sekund nebo zcela zavřít během 18 sekund. Pro případ telefonování je zabudován speciální mikrofon přímo v bezpečnostním pásu. Vy si tak budete moc vychutnat bezpečnou jízdu s otevřenou střechou i pro osobní účely.

K dispozici je nám klasická šestistupňová převodovka nebo sedmistupňová dvouspojková automatická převodovka S tronic. Její výběr záleží čistě na vás. Ke kvalitě jízdy dopomůže i výhoda volby pohonu klasicky předních kol, na přání i možnost zavedení technologie ultra na pohon všech čtyř kol quattro. Chybět nemohou ani v dnešní době pro luxusní auta moderní možnosti výběru z předem nastavených jízdních režimů. Auto je navíc tak chytré, že nemusíte ani sami ručně přepínat z komfortního do sport režimu. Motor reague na plyn okamžitě a je schopen velmi pružného zrychlení. 

Ve srovnání s předchozím modelem došlo k výraznému rozšíření výchozí výbavy. Ta je převzata z kupé, což nám umožňuje rozšíření o další prvky jako digitální přístrojový štít s TFT obrazovkou, Wi-fi hotspotem, bezdrátového dobíjení mobilních telefonů nebo hudebního systému Bang & Olufsen s technologií 3D zvuku. Sedadla jsou částečně čalouněná a střecha je opatřena polyuretanovou izolační vrstvou, která výrazně snižuje pronikající hluk do interiéru. Při prodeji si zákazníci budou moc vybrat z více barevných variant. Nová koncepce vozů Audi nabízí více možností, jak přizpůsobit interiér i exteriér vozu vlastním požadavkům. 

Audi A5 potěší velmi dobrými jízdními vlastnostmi a sportovní dynamikou. To vše bez ohledu na to, jestli si vyberete benzinový motor TFSI nebo naftoný motor TDI. České ceny by se měly pohybovat okolo jednoho a čtvrt milionu korun, ale je možné, že se budou ještě měnit. Značka Audi se těší velké oblibě a je velice pravděpodobné, že tomu tak bude i nadále. 

FOTO: carmagazine

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky