Saleen S1 se pyšní nejsilněším čtyřválcem světa

Zatímco předchozí model Saleen S7 se svým atmosférickým osmiválcem sázel na rychlost, Saleen S1 se pokusí přenést svou výhodu do skvělé agility. Kvůli tomu jej bude doprovázet nejsilnější řadový čtyřválec o objemu 2,5 litru, který si sama automobilka navrhnula a zdokonalila.

Americký výrobce sportovních aut přidává do své sbírky nový elegantní doplňek, k němuž mu při své cestě zpět na výsluní dopomohla investice od svého čínského partnera. Ten byl představen na velkolepém autosalonu v Los Angeles, kde o vozu pohovořil sám šéf automobilky Steve Saleen. Z jeho úst jsme se dozvěděli hned několik detailů, včetně toho, jenž  jsme vám již stihli naznačit. Kromě nejvýkonnějšího čtyřválce vůbec bude S1 spoléhat také na manuální řazení, skvělou dynamiku a minimalistický interiér.

Aby bylo možné zajistit dokonalé jízdní vlastnosti, bylo potřeba se soustředit zejména na lehké prvky, které tvoří základ jak interiéru, tak exteriéru. Základ vozu tvoří hliníkové šasí, na nějž navazuje karbonová karoserie. Uvnitř je pak místo akorát tak pro dvoučlennou posádku, jež bude obklopena několika moderními technologiemi. Zde je dobré zmínit, že klasické budíky byly nahrazeny velkým digitálním displayem a chybět nebude ani navigační systém či infotainment s dalšími funkcemi. Celková hmotnost se pohybuje okolo 1225 kilogramů. 

Přeplňovaný čtyřválec s výkonem 336 kW (456 koní) a maximálním točivým momentem 475 Nm je uložen za zády dvoučlenné posádky a podle všeho je schopný zrychlit z nuly na sto už za pouhé 3,5 sekundy a 400 metrů zdolá za 11,3 sekundy. Maximální rychlost vyvrcholí při 290 km/h. Americká automobilka bude zpočátku vůz vyrábět ve své vlastní dílně a poté výrobu převezme převezme Jiangsu Saleen Automotive Technology, tedy čínská společnost. Tím pádem není vyloučena ani otázka dalšího vylepšení, kterého se můžeme dočkat časem. Prozatím se však mohou radovat příznivci manuálních převodovek, neboť první verze budou k prodeji právě s šestistupňovou manuální převodovkou. 

Samotnou roli tvoří cena, s níž Saleen S1 vstoupí na trh. Ta, jak by se mohlo zdát, není na poměry k výkonu vůbec vysoká. První informace hovoří o částce 100 000 dolarů, což v přepočtu činí přibližně 2,1 milionu korun. Kvalitní supersport s podobnými dynamickými vlastnostmi byste za podobnou cenu jen těžko hledali. 

 

Speciály

Aktuality

Novinky

Představení