Saleen S1 se pyšní nejsilněším čtyřválcem světa

Zatímco předchozí model Saleen S7 se svým atmosférickým osmiválcem sázel na rychlost, Saleen S1 se pokusí přenést svou výhodu do skvělé agility. Kvůli tomu jej bude doprovázet nejsilnější řadový čtyřválec o objemu 2,5 litru, který si sama automobilka navrhnula a zdokonalila.

Americký výrobce sportovních aut přidává do své sbírky nový elegantní doplňek, k němuž mu při své cestě zpět na výsluní dopomohla investice od svého čínského partnera. Ten byl představen na velkolepém autosalonu v Los Angeles, kde o vozu pohovořil sám šéf automobilky Steve Saleen. Z jeho úst jsme se dozvěděli hned několik detailů, včetně toho, jenž  jsme vám již stihli naznačit. Kromě nejvýkonnějšího čtyřválce vůbec bude S1 spoléhat také na manuální řazení, skvělou dynamiku a minimalistický interiér.

Aby bylo možné zajistit dokonalé jízdní vlastnosti, bylo potřeba se soustředit zejména na lehké prvky, které tvoří základ jak interiéru, tak exteriéru. Základ vozu tvoří hliníkové šasí, na nějž navazuje karbonová karoserie. Uvnitř je pak místo akorát tak pro dvoučlennou posádku, jež bude obklopena několika moderními technologiemi. Zde je dobré zmínit, že klasické budíky byly nahrazeny velkým digitálním displayem a chybět nebude ani navigační systém či infotainment s dalšími funkcemi. Celková hmotnost se pohybuje okolo 1225 kilogramů. 

Přeplňovaný čtyřválec s výkonem 336 kW (456 koní) a maximálním točivým momentem 475 Nm je uložen za zády dvoučlenné posádky a podle všeho je schopný zrychlit z nuly na sto už za pouhé 3,5 sekundy a 400 metrů zdolá za 11,3 sekundy. Maximální rychlost vyvrcholí při 290 km/h. Americká automobilka bude zpočátku vůz vyrábět ve své vlastní dílně a poté výrobu převezme převezme Jiangsu Saleen Automotive Technology, tedy čínská společnost. Tím pádem není vyloučena ani otázka dalšího vylepšení, kterého se můžeme dočkat časem. Prozatím se však mohou radovat příznivci manuálních převodovek, neboť první verze budou k prodeji právě s šestistupňovou manuální převodovkou. 

Samotnou roli tvoří cena, s níž Saleen S1 vstoupí na trh. Ta, jak by se mohlo zdát, není na poměry k výkonu vůbec vysoká. První informace hovoří o částce 100 000 dolarů, což v přepočtu činí přibližně 2,1 milionu korun. Kvalitní supersport s podobnými dynamickými vlastnostmi byste za podobnou cenu jen těžko hledali. 

 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky