Nový Jeep Wrangler se začne prodávat začátkem příštího roku

Čtvrtá generace Jeepu Wrangler se stala hlavní novinkou na probíhajícím autosalonu v Los Angeles. Ve své nabídce představil ty nejnovější vychytávky včetně jedinečných prvků moderní technologie a pyšní se také skvělou jízdou i v tom nejnáročnějším typu terénu.

Jestli se vám na první pohled bude zdát, že nová generace Jeepu Wrangler připomíná facelift předchozí verze, daleko od pravdy jistě nebudete. Ačkoliv základní koncepce zůstala vesměs stejná, přesto jsme se ve výsledku dočkali mnoha změn, které se týkají zejména interiéru a zároveň celkového odlehčení. V důsledku přidání hliníkové slitiny, jež zkrášluje panely karoserie, auto váží o rovných 90 kilogramů méně než Jeep třetí generace. 

Zákazník si bude moct vybrat, zdali dá přednost pohonu dvou, nebo rovnou všech čtyř kol, přičemž pod kapotou se nám v obou případech bude schovávat zážehový šestiválec 3.6 Pentastar o výkonu 213 kW (290 koní) a 353 Nm točivého momentu. Veškerou hnací sílu na silnici dostaneme budťo prostřednictvím osmistupňové automatické převodovky, či šestistupňového manuálu. 

V nabídce motorů najdeme i hybridní provedení, jemuž vévodí zážehový přeplňovaný dvoulitr o výkonu 200 kW s maximálním točivým momentem 400Nm. To je doplněno 48 voltovým elektrickým systémem a malým generátorem, což znamená, že se jedná o tzv. „mild-hybrid“. Později, patrně v průběhu příštího roku, se setkáme i s třílitrovým šestiválcem. 

Aby nabídka možností byla o něco bohatší, zájemci si dále budou smět vybrat, zdali upřednostní verzi s pevnou střechou, nebo s odmontovatelnými střešními panely. Co nevidět bychom se však mohli dočkat i třetího provedení, jež zahrnuje shrnovací plátěnou střechu. Tento výběr bude doprovázen dvoudveřovou (Wrangler) či čtyřdveřovou (Wrangler Unlimited) variantou, ke kterým se koncem příštího roku přidá i pick-up. 

Vylepšený interiér se týká jak lepších jízdních vlastností plynoucích z jízdy po nerovném terénu, tak zároveň vybavení. K dispozici bude univerzální multimediální systém s obrazovkou o velikosti 5, 7, nebo 8,4 palce, což bude obohaceno o základní zábavní prvky včetně  Apple Car Play, Wifi hotspot, USB porty pro dobíjení mobilních zařízení a mnohé další. 

Prodej nového Wrangleru začne v zámoří, a to konkrétně již na začátku příštího roku. S jistotou můžeme povědět, že se pak postupně přesune i na evropské trhy, ovšem jak moc si jej automobilka cení, to nám zatím odhaleno nebylo. Na oficiální cenu si proto budeme muset nějaký ten čas ještě počkat. 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky