Tesla vylepšuje svoje modely a sází na ještě lepší výkony

Výkon, kvalita a bezpečnost. Pokud jde o plnění slibů, pak se Elon Musk nemýlil, když nám přislíbil další působivý přírůstek do rodiny, jenž nám představuje Tesla Model 3 Performance. 

Elektromobil Tesla Model 3 nám byl sice již oficiálně odhalen v létě minulého roku, když světu byla odhalena dvě úspěšná provedení, avšak jako všude jinde, i zde bylo jenom otázkou času, než se dočkáme onoho kýženého dynamičtějšího provedení. To k nám přichází opět ve dvou verzích, jež jsou od sebe téměř k nerozeznání, ovšem nás bude hlavně zajímat varianta s krycím názvem „Performance“. 

Právě tuto verzi nám představuje vůz, který může v klidu strčit do kapsy většinu rychlých sportovních konkurentů. Jeho srdce bylo rozpuleno na dva dílky, přičemž jeden z nich se uschovává u přední nápravy a druhý naopak u té zadní nápravy. Řeč je pochopitelně o dvou elektromotorech, díky nimž se nám tento kousek vozí na všech čtyřech kolech najednou.

Jak nám říkají současné informace, auto je schopné zrychlit z klidu na sto za 3,5 sekundy a maximální rychlost by nám pro označení Performance měla vyvrcholit při 250 km/h, přičemž na jedno nabití vůz ujede až 500 km/h. Počítejme ovšem, že tato hodnota bude v přenesení do skutečnosti nepatrně nižší. 

Porovnáme-li tyto údaje s klasickou variantou Tesla Model 3, tedy bez sportovní přípony, máme tu pro základní zrychlení polovinu sekundy v rezervě a maximální rychlost nám dovoluje jet až o 25 km/h rychleji. 

Co se cenového rozpětí týče, to bylo na americkém trhu stanoveno na 78 tisících dolarů, což v přepočtu dělá přibližně 1,72 milionů korun. Věřmě však, že tato cena je pouze orientační a může se v blízké době (řádově několik týdnů) ještě lehce poupravit. Vše je dáno tím, že výroba vozu se velmi vleče a první zákazník se s modelem M3 Performance nesetká dříve než v polovině příštího roku. 

 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky