Peugeot 3008 vyhrál cenu auta roku 2017

Porota 58 motoristických novinářů z 22 evropských zemí rozhodla o korunovaci Peugeota 3008 cenou Car of the Year.

Toto sportovní užitkové vozidlo s podmanivým vzhledem a zdokonaleným principem i-Cockpit pro přirozené a bezpečné řízení vyšlo vítězně z užšího výběru, jenž rovněž zahrnoval vozy jako Alfa Romeo Giulia, Citroen C3, Mercedes-Benz třídy E, Nissan Micra, Toyota C-HR a Volvo S90/V90.

 

Jak 3008 vyhrála?

Peugeot získal celkově 319 bodů a zvítězil nad Alfou Romeo s 296 body. Třetí místo na stupních vítězů patří Mercedesu třídy E, který zaznamenal 197 bodů. Prohlášení přišlo před nabitým hledištěm v Ženevě těsně před odstartováním letošního ročníku švýcarského autosalonu.

Jean-Philippe Imparato, šéf značky Peugeot, po převzetí prestižního ocenění řekl: „Zvládli jsme to, byla to dlouhá cesta z pekla do nebe. V roce 2012 jsme si řekli, že už vícekrát nebudeme flirtovat s bankrotem a rozhodli jsme dát peníze do produktu. Jsme opravdu hrdí, je to pro nás velký okamžik."

Čtvrté ocenění Car of the Year pro Peugeot

Je to počtvrté v historii, co Peugeot získal ocenění, které se mapuje zpět k roku 1964, kdy tato soutěž vznikla. Peugeot 504 vyhrál poprvé v roce 1969 s 405, 307 a 308 po stopách jeho pneumatik. 3008 tak nahradí Opel Astra jako loňského vítěze této ankety.

Foto: Peugeot

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky