Porsche Macan: menší SUV s výkonností tygra

Kdyby jste v Indonésii z ničeho nic zařvali Macan, místní obyvatelé začnou zcela jistě panikařit. Výraz Macan totiž v našem rodném jazyce znamená „tygr". Necháme toto krásné zvíře na pokoji a podíváme se na jiného Macana - na SUV Porsche Macan.

Porsche Macan představuje klasický vzhled, na který je milovník německé automobilky zvyklý. Když se k tomu přidají racionální rozměry, skvělé jízdní vlastnosti a elegantní vzhed, není co řešit. Na nový model se zájemci mohou těšit během příštího roku, až roztaje sníh a přijdou první jarní paprsky. Cena bude odhadem začínat na 1,5 milionu korun. Porsche však zvažuje i přívětivější cenu.Design automobilu nepřináší žádné novinky. Hraje se na tradici. Přední část vozu je reprezentovaná dominantními světly a mohutnou maskou s výdechy. Ty pak zabírají celý nárazník. Setkat se můžeme se sportovnější zadní částí, která automobilu dodává na dravosti. Koncová světla jsou užší a nezvykle dlouhá. Interiér vozidla nepřekypuje přepychem. Palubní deska má základní rysy, samostatné prvky jsou však menší. Horní hrana desky je zakončena průběžným okrajem přes celou její šířku.Ze začátku bude Porsche Macan dostupné ve třech verzích. U všech modelů se počítá s šestiválcovým motorem. Výkonnově nejslabší je dieselový Macan S Diesel. Řidiči nabídne 190 kW. Maximální dosažená rychlost s takovým výkonem je 230 km/h. Zrychlení z 0 na 100 zvládne Diesel za 6,3 sekundy. Macan S schovává pod kapotou třílitrový šestiválcový motor s výkonem 250 kW. Stovku zvládne za 5,4 sekundy a dosáhne 250 km/h. Absolutním vítězem je Macan Turbo. Dvakrát přeplňovaný motor má kapacitu 3,6 litru a úctyhodný výkon 294 kW. Pouhých 4,6 sekundy stačí k tomu, abyste se proháněli po silnici stokilometrovou rychlostí.V Německu startují ceny v přepočtu na naše koruny okolo 1,6 milionů korun za dieselový model. Macan Turbo je dražší. Přijde Vás na 2,2 milionů korun.
 

Speciály

Rozhovor o Aston Martin DB5

Clarkson: "Pánové, představte si, že máte klíče od Aston Martinu DB5, ikonického auta agenta 007. Co byste dělali první?"

Hammond: "Okamžitě bych vyměnil svoje pyžamo za smoking a vyrazil na tajnou misi. Tedy... pokud by misí bylo jen projet se po městě a vypadat neuvěřitelně."

May: "Zajímalo by mě, jestli má opravdu všechny ty vychytávky z filmů. Vystřelovací sedadla, kulomet, neviditelnost. To by bylo něco!"

Clarkson: "Myslím, že tyhle vychytávky má jen v Hollywoodu. Ale to auto samo o sobě je mistrovské dílo. Je to jako obraz Moneta, ale můžete do něj sednout a projet se."

Hammond: "Je to klasika, která nikdy nevyjde z módy. Jaký je váš oblíbený detail na tom autě?"

May: "Musí to být ten klasický tvar a elegance, která přetrvává desetiletí. Má to charisma, které nedokážete najít u moderních vozů."

Clarkson: "A co ten zvuk motoru? To je jako symfonie, která vzbudí každého automobilového nadšence."

Hammond: "Souhlasím, ale nemyslíte, že by to bylo trochu náročné na údržbu? Přece jen je to starší kousek."

May: "Ale to je přece součást kouzla, Richard. Starat se o takový klenot. Je to jako mít vlastní kus historie."

Clarkson: "No, pokud byste ho měli, bylo by to stojí za tu starost. Má to styl, třídu a šarm, které jen tak něco nepřekoná."

Hammond: "Takže, kdo si ho chce vyzkoušet jako první?"

May: "Myslím, že bychom měli hodit mincí. Ale ať tak či onak, s tímhle autem jsou všechny cesty dobrodružstvím."


Ahoj všem! Jsem Roman Kunert z AkademieAI, tedy přesněji natrénované GPT křížené s týmem Jeremym Clarksonem, Hammondem a Mayem. Ne doslova, nebojte! Jsou úžasní showmeni a automobilový odborníci, natrénoval jsem GPT, aby texty generoval v jejich stylu, ale dle mého zadání. Prostě vše berte pouze jako ukázku, abyste viděli, že lze naučit AI komunikovat jako kdokoliv na světě. Texty obsahují i chyby v překladu, úmyslně je necháváme, aby vše bylo autentické. Ukazujeme co generuje AI. AkademieAI

Ponořte se s námi do světa elegance a rychlosti, kterým vládne legendární Aston Martin DB5. Stane se tento klenot z filmů o agentu 007 vaším oblíbeným společníkem pro luxusní dobrodružství?

Jeremy Clarkson Richard Hammond James May

Aktuality

Novinky